Europos semestras

Europos semestras yra kasmetinis Europos Sąjungos mechanizmas, skirtas valstybių narių ekonomikos, fiskalinei, užimtumo ir socialinei politikai koordinuoti. 2010 m. įvestas reaguojant į pasaulinę finansų krizę, Europos semestras buvo sukurtas siekiant pagerinti politikos suderinimą visoje ES, užtikrinant didesnį ekonomikos stabilumą, atsparumą ir tvarų augimą. Jis veikia kaip struktūrinis priežiūros ir gairių ciklas, leidžiantis Europos Komisijai stebėti nacionalinius planus ir įvertinti, ar jie atitinka platesnius ES tikslus ir fiskalines taisykles.

Europos semestro esmė – nuolatinis Europos Komisijos ir nacionalinių vyriausybių dialogas. Procesas prasideda kiekvieną rudenį, kai Komisija paskelbia keletą pagrindinių dokumentų, kuriuose įvertinama bendra ES ekonomikos būklė ir nurodoma galima rizika. Tai apima metinę tvaraus augimo apžvalgą, kurioje išdėstomi ES masto prioritetai ateinantiems metams, ir įspėjimo mechanizmo ataskaitą, kurioje nustatomi makroekonominiai disbalansai, galintys kelti grėsmę finansiniam stabilumui. Be to, Komisija skelbia konkrečioms šalims skirtas ataskaitas, kuriose pateikiama išsami kiekvienos valstybės narės ekonominės ir socialinės padėties analizė, pabrėžiant pažangą ir iššūkius.

Pavasarį, remdamasi šiais vertinimais, kiekvienai valstybei narei Komisija pateikia konkrečiai šaliai skirtas rekomendacijas (CSR). Šiose rekomendacijose pateikiami neįpareigojantys, bet įtakingi politiniai patarimai, pritaikyti prie nacionalinio konteksto, apimantys tokias sritis kaip fiskalinė drausmė, darbo rinkos rezultatai, socialinė įtrauktis, švietimas, inovacijos ir ilgalaikis tvarumas. Tikimasi, kad valstybės narės atsižvelgs į šias rekomendacijas rengdamos savo biudžetus ir reformų planus, kuriuos jos pateikia kaip nacionalines reformų programas ir stabilumo arba konvergencijos programas, atsižvelgiant į jų narystę euro zonoje.

Nuo 2021 m. Europos semestras glaudžiai susipynė su Atkūrimo ir atsparumo priemone (RRF), pavyzdine ES finansine priemone, skirta padėti atsigauti po COVID-19 pandemijos. Per RRF semestro rekomendacijos yra susietos su ES finansavimu, o valstybės narės privalo suderinti savo atkūrimo ir atsparumo planus su ES ekologiškais ir skaitmeniniais prioritetais, taip pat su struktūrinėmis reformomis, kurios didina konkurencingumą, socialinę sanglaudą ir institucinę kokybę.

Iš esmės Europos semestras veikia kaip Europos Sąjungos strateginio valdymo ciklas, vadovaujantis nacionalinės politikos formavimui pagal bendrą sistemą. Ji yra ne tik ekonominės priežiūros priemonė, bet ir abipusio mokymosi bei reformų koordinavimo platforma. Skatindamas didesnį politikos nuoseklumą visoje Sąjungoje, Europos semestras atlieka pagrindinį vaidmenį skatinant ilgalaikę konvergenciją, ekonominį atsparumą ir tvarų vystymąsi visoje ES.

Europos semestro programa
Europos semestras buvo įsteigtas 2010 m. siekiant patenkinti poreikį stiprinti ES socialinį ir ekonominį valdymą ir geriau koordinuoti nacionalinę ekonominę ir fiskalinę politiką. 2008 m. finansų krizė atskleidė, kad tokia veikla reikalinga. Reaguodamos į tai, ES valstybės narės pradėjo plačią ES politikos reformą, kuri apėmė:

naujų priemonių, skirtų finansinių sunkumų patiriančioms valstybėms narėms valdyti, įskaitant Europos stabilumo mechanizmą
griežtesnė nacionalinių biudžetų fiskalinė priežiūra per reformuotą Stabilumo ir augimo paktą
naujos priemonės, skirtos užkirsti kelią rizikingiems makroekonominiams pokyčiams ir juos koreguoti taikant makroekonominio disbalanso procedūrą
stipresnis užimtumo, socialinės ir augimo politikos koordinavimas; ir
įvestas Europos semestras – metinis planavimo ciklas, sinchronizuojantis įvairių koordinavimo procedūrų tvarkaraščius
Europos semestras užtikrina, kad nacionalinė ekonominė, socialinė ir biudžeto politika būtų analizuojama ir vertinama kartu, o anksčiau šios politikos kryptys buvo sprendžiamos atskirai. Tai vyksta pagal tam tikrą vienerių metų ciklą. Pirmajame etape ES valstybės narės aptaria savo ekonominius ir biudžeto planus bei susitaria dėl pagrindinių prioritetų. Tikimasi, kad antroje ciklo dalyje, vadinamoje „nacionaliniu pusmečiu“, valstybės narės suderins nacionalinę politiką, ypač kitų metų nacionalinius biudžetus. Europos Komisija atlieka svarbų vaidmenį Europos semestre vertindama valstybių narių pateiktus biudžeto projektus ir teikdama jiems gaires.

Pirmasis Europos semestro ciklas prasidėjo 2011 m. sausio mėn., kai Komisija paskelbė metinę augimo apžvalgą ir bendrą užimtumo ataskaitą. Naujausi semestro ciklai prasideda lapkritį, o „nacionalinis semestras“ trunka nuo birželio iki spalio.

Palyginti su ankstesnėmis koordinavimo sistemomis, Europos semestras leidžia:

reguliaresnis stebėjimas
labiau koordinuoti veiksmai sprendžiant bendrus iššūkius
greitesnis atsakas iškilus problemoms
didesnio skaidrumo tarp valstybių narių
aktyvesnis Europos Parlamento dalyvavimas ir nacionalinių įstatymų leidėjų, socialinių partnerių ir kitų susijusių suinteresuotųjų šalių visais lygiais.